Pravdepodobnosť výhry v rulete

V rulete, na rozdiel od iných hazardných hier, je ľahké vypočítať pravdepodobnosť, že padne určité číslo, ktoré zaistí víťazstvo.

Na rulete je 36 čísel (1 až 36) plus nula, alebo dve nuly, ak budeme hrať americkú ruletu. Práve tieto doplňujúce nuly znižujú šance pre hráča, aby padlo číslo, na ktoré si stavil. Preto pri stávke na červená / čierna, párna / nepárna, nízke čísla / vysoké čísla, by teoreticky mala byť šanca na víťazstvo hráča v percentách 50/50, skutočná pravdepodobnosť výhry hráča je v percentách 46,37/53,63. Rozdiel v percentách je spôsobený existenciou 0.

To isté platí v prípade, že stávka je na jedno číslo. Ak hráč dokáže trafiť, dostane sumu zaplatenú v pomere 35:1. Avšak, pravdepodobnosť zásahu daného čísla je menšia a je buď 1 – 37 alebo 1 – 38, v závislosti na tom, či ruleta má nula jednu alebo dve. Tieto ďalšie dve bunky v rulete idú na účet kasína, takže teoreticky musí hráč točiť kolesom 38 krát (nie 35), aby konečne padlo číslo, na ktoré vsadil. Ak použijeme automatovú terminológiu, tak návratnosť pre hráča v prípade francúzskej a európskej rulety je 97,3% , v prípade americkej iba 94,74%. Francúzska ruleta je tak na tom stále lepšie ako väčšina výherných automatov s RTP okolo 96%. Aj jeden z najpopulárnejších výherných automatov(slotov) všetkých čias Sizzling Hot Deluxe od Novomatic má proklamovanú návratnosť nižšiu, iba 95.66%.

Hra ruleta má ale ešte jeden háčik. Tu nezáleží na tom, čo sa stalo v predchádzajúcom kole, pretože šanca, že trafíte dané číslo sa počíta vždy od začiatku. Ak niekto vsadí na číslo 15, tak v druhom kole má presne rovnakú šancu trafiť číslo ako v prvom. Skutočnosť, že koleso sa otáča znova, v žiadnom prípade nezvyšuje šancu, že nakoniec padne vaše číslo, pretože sa neobjavilo v niekoľkých kolách v rade. Avšak, sú stratégie, ktoré predpokladajú, že číslo, na ktoré ste stavili, nakoniec po určitom počte rotácií musí padnúť.